pH a EC pri pestovaní: meranie potrebuje kontext
Rastlina počas vývoja mení potrebu vody a živín. Meranie pH a elektrickej vodivosti pomáha sledovať podmienky, ale samo neurčuje správny recept hnojenia. Najprv rozlíšte, či meriate závlahovú vodu, živný roztok, pôdu alebo výluh zo substrátu.
Pred výsadbou: pôda aj voda
Plán vychádza z rozboru pôdy alebo pestovateľského média a zo zloženia závlahovej vody. Zohľadnite druh, odrodu, rastovú fázu, spôsob pestovania a miestne podmienky. Všeobecný recept pre pôdne pestovanie nemožno bez úpravy preniesť na hydroponický systém alebo iný substrát.
EC je spoločná odozva rozpustených iónov, nie analýza pomeru jednotlivých živín. Rovnaká EC môže vzniknúť pri rozdielnom zložení roztoku. Výsledky porovnávajte iba pri zodpovedajúcej metóde, jednotke a teplotnej referencii; EC závlahovej vody a EC pôdneho výluhu nie sú zameniteľné údaje.
Prepis obrazovej tabuľky EC, pH a TDS
Nasledujúca tabuľka je jazykový prepis historických údajov. Hodnoty neboli agronomicky overené; nie sú odporúčaním nastavovať podľa nich výživu. Nie je určená rastová fáza, metóda ani prevodový faktor TDS. TDS odvodené z EC závisí od nastaveného faktora a nenahrádza samostatný rozbor.
| Rastlina | EC (mS/cm) | pH | TDS (ppm) |
|---|---|---|---|
| Paradajka | 2,8–7,0 | 6,0–6,5 | 1400–3500 |
| Uhorka | 2,4–3,4 | 5,5 | 1190–1750 |
| Kapusta | 3,4–4-1* | 6,5–7,0 | 1750–2100 |
| Hlávkový šalát | 1,1–1,7 | 6,0–7,0 | 560–840 |
| Mrkva | 2,2–2,8 | 6,3 | 1120–1400 |
| Cesnak | 2,0–2,5 | 6,0 | 980–1260 |
| Fazuľa | 2,5–5,6 | 6,0–6,5 | 1400–2800 |
| Brokolica | 3,8–4,8 | 6,0–6,8 | 1960–2450 |
| Baklažán | 3,4–4,8 | 6,0 | 1750–2450 |
| Špargľa | 1,9–2,5 | 6,0–6,8 | 980–1260 |
| Špenát | 2,5–3,2 | 6,0–7,0 | 1260–1610 |
| Jahoda | 2,5–3,1 | 6,0 | 1260–1540 |
| Mäta | 2,8–3,3 | 6,5–7,0 | 1400–1680 |
| Rozmarín | 1,4–2,2 | 6,0–7,5 | 700–1120 |
| Šalvia | 1,4–2,2 | 6,0–7,5 | 700–1120 |
| Tymián | 1,1–2,2 | 6,5–7,5 | 560–1120 |
* Zápis hornej hranice EC pri kapuste „4-1“ je v obrazovej predlohe nejednoznačný. Nie je tu opravený na domnelú hodnotu a nesmie slúžiť ako cieľ pri pestovaní. Ani ostatné prepísané rozsahy nie sú potvrdením vhodnosti pre konkrétny systém.
Úprava vody a živný roztok
Pri posudzovaní úpravy kyslosti nestačí poznať iba počiatočné pH vody. Dôležitá je aj alkalita a zloženie. Kyselina dusičná vnáša dusík, kyselina fosforečná fosfor; tieto vstupy sa musia zohľadniť v celkovej bilancii živín.
Výber prípravku, dávkovanie a manipulácia patria do odborného postupu s príslušnými bezpečnostnými pokynmi. Tento prehľad nie je návodom na miešanie koncentrovaných kyselín. Ani počet štartovacích zálievok po výsadbe nemožno určiť rovnako pre všetky rastliny a podmienky.
Slovenský prepis doplnkových tabuliek
Nasledujúce prepisy dopĺňajú jazykový obsah štyroch obrazových predlôh. Ani po preklade nejde o overený slovenský recept.
Prepis dávkovacích príkladov podľa fázy
Tieto historické dávky nemajú určenú konkrétnu kultúru, zloženie vody ani súčasné zloženie obchodných prípravkov. Uchovávajú obsah predlohy, ale nie sú použiteľným univerzálnym receptom. Jednotka dkg znamená dekagram; 1 dkg = 10 g. Hmotnosť na plochu za týždeň nie je koncentrácia v litri živného roztoku.
Zamračené počasie s nedostatkom svetla, pri objavení kvetov
Uvádzaná EC: 2,4–2,5; jednotka a miesto merania v tejto predlohe chýbajú.
| Prípravok alebo zložka | Hmotnosť (dkg/m²/týždeň) |
|---|---|
| Ferticare Id | 0,5 |
| Dusičnan vápenatý | 0,2 |
| Dusičnan draselný | 0,1 |
| Fosforečnan monoamónny | 0,1 |
Po nasadení plodov na prvých dvoch poschodiach
Uvádzaná EC: 2,2–2,5; jednotka a miesto merania v tejto predlohe chýbajú.
| Prípravok alebo zložka | Hmotnosť (dkg/m²/týždeň) |
|---|---|
| Ferticare I | 0,8 |
| Dusičnan vápenatý | 0,3 |
| Dusičnan draselný | 0,1 |
| Síran horečnatý | 0,1 |
| Fosforečnan monoamónny | 0,1 |
Označenie „Ferticare Id“ je prepísané bez zámeny za inú receptúru. Pred odborným použitím treba identifikovať konkrétny výrobok a overiť jeho zloženie aj celý výpočet.
Do začiatku zberu
Uvádzaná EC: 2,2–2,5; jednotka a miesto merania v tejto predlohe chýbajú.
| Prípravok alebo zložka | Hmotnosť (dkg/m²/týždeň) |
|---|---|
| Ferticare I | 0,9 |
| Dusičnan vápenatý | 0,35 |
| Dusičnan draselný | 0,1 |
| Síran horečnatý | 0,1 |
| Fosforečnan monoamónny | 0,05 |
Počas zberu pri plnom zaťažení plodmi
Uvádzaná EC: 1,5–2,2; jednotka a miesto merania v tejto predlohe chýbajú.
| Prípravok alebo zložka | Hmotnosť (dkg/m²/týždeň) |
|---|---|
| Ferticare III | 0,9 |
| Dusičnan vápenatý | 0,5 |
| Dusičnan draselný | 0,1 |
| Síran horečnatý | 0,1 |
| Fosforečnan monoamónny | 0,05 |
Historické zásady: doslovný význam s obmedzeniami
Ďalší obrazový prehľad vychádza z vody s EC 1,0 mS/cm. Nasledujúce tvrdenia prepisujú jeho obsah, nie nezávisle overený návod. Pri ďalších číslach EC nie je jednotka opakovaná a pri viacerých pomeroch chýba definícia výpočtu. N označuje dusík, K draslík a P fosfor; údaj „P=1“ nie je vysvetlený. Univerzálne zvyšovanie či znižovanie EC podľa počasia nemožno bez kontextu odporučiť.
| Situácia | Obsah historického príkladu – neoverené |
|---|---|
| Predpestovanie sadeníc | Nižšia alebo normálna EC 1,5–2,2; mikroprvky; N/K 1:1,8; vyšší fosfor. |
| Zakoreňovanie | Vyššia EC 2,5–3,0; hnojivo bohaté na fosfor a draslík. |
| Nedostatok svetla | Nižší podiel N, vyššia frekvencia živného roztoku, nižšia dávka a zvýšenie EC. |
| Podpora rastu | Vyšší podiel N; normálna EC 1,9–2,2; N/K 1:1–1,2. |
| Kvitnutie a plodenie | Nižší podiel N; N/K 1:1,7; P=1; vyššia EC 2,2–2,5. |
| Dlhšie ochladenie | Nižší podiel N a nižšia frekvencia; normálna EC. |
| Silné zaťaženie plodmi | Vyššia frekvencia a podiel N; N/K 1,2:1; vyššia EC 2,2. |
| Silné žiarenie a teplo | Vyšší podiel N; N/K blízko 1:1; nižšia alebo normálna EC 1,5–2,2; zvýšená frekvencia označená 1–3, bez uvedenej jednotky. |
| Druhá polovica vegetácie | Na jeseň prevaha draslíka; N/K 1:1,1–1,5. |
| Koniec pestovania | Ak už nie je nasadzovanie plodov, predloha uvádza možnosť vynechať živný roztok 2–3 týždne pred ukončením porastu. |
| Ľahšia piesčitá pôda | Vyšší podiel N a mikroprvky; nižšia EC do 2,0; častejšie, každých 1–3 dni. |
| Ťažšia humózna pôda | Vyššia EC do 2,5; menej často, každé 2–4 dni. |
| Plocha so základným a organickým hnojením | Nižšia EC do 2,0; menej často, každé 2–4 dni. |
Bibliografický údaj v predlohe: Tamás Horinka, Tápoldatozás a kertészeti termesztésben, 2000. Samotný odkaz nepotvrdzuje správnosť výňatku ani jeho vhodnosť pre súčasný konkrétny porast.
Pestovanie na voľnej ploche
Sprievodný text opisuje neidentifikovaný hybrid ako vhodný aj na voľnú plochu. Uvádza dvojriadkové usporiadanie a približne 50 000 rastlín na hektár, oporu, kvapkovú závlahu a intenzívnu výživu. Taktiež opisuje schopnosť obnovy, priebežné nasadzovanie plodov a zber do prvých mrazov. Keďže chýba názov kultúry a hybridu aj miestne podmienky, tieto údaje nie sú odporúčaním hustoty výsadby ani zárukou úrody.
Orientačné pH a jeho obmedzenia
Nasledujúce rozsahy sú neoverené orientačné údaje, nie nezávisle potvrdené pestovateľské odporúčanie. Pri týchto orientačných hodnotách nie je určená meracia metóda, presný druh alebo kultivar ani odborná referencia. Rozsah sa preto nesmie automaticky použiť ako cieľové pH závlahovej vody či živného roztoku.
Označenia „Campacula“ a „Carnation“ sú nejednoznačné a botanicky neoverené. Pri konkrétnej rastline najprv overte jej identitu a požiadavky v príslušnom pestovateľskom odporúčaní.
| Označenie rastliny | Uvádzané pH pôdy – neoverené |
|---|---|
| Abelia | 6,0–8,0 |
| Acacia | 6,0–8,0 |
| Acanthus | 6,0–7,0 |
| Aconitum | 5,0–6,0 |
| Adonis | 6,0–8,0 |
| Aquilegia | 6,0–7,0 |
| Ageratum | 6,0–7,5 |
| Ailanthus | 6,0–7,5 |
| Ajuga | 4,0–6,0 |
| Alyssum | 6,0–7,5 |
| Amaranthus | 6,0–6,5 |
| Anchusa | 6,0–7,5 |
| Androsace | 5,0–6,0 |
| Anemone | 6,0–7,5 |
| Anthyllis | 5,0–6,0 |
| Arbutus | 4,0–6,0 |
| Arenaria | 6,0–8,0 |
| Aristea | 6,0–7,5 |
| Armeria | 6,0–7,5 |
| Arnica | 5,0–6,5 |
| Asperula | 6,0–8,0 |
| Asphodeline | 6,0–8,0 |
| Aster | 5,5–7,5 |
| Aubrieta | 6,0–7,5 |
| Azalea | 4,5–6,0 |
| Bergenia | 6,0–7,5 |
| Buddleia | 6,0–7,0 |
| Buphthalum | 6,0–8,0 |
| Calendula | 5,5–7,0 |
| Camassia | 6,0–8,0 |
| Campacula | 7,0–7,5 |
| Canna | 6,0–8,0 |
| Carnation | 6,0–7,5 |
| Catalpa | 6,0–8,0 |
| Celosia | 6,0–7,0 |
| Centaurea | 5,0–6,5 |
| Cerastium | 6,0–7,0 |
| Chrysanthemum | 6,0–7,0 |
| Cissus | 6,0–7,5 |
| Cistus | 6,0–7,5 |
| Clarkia | 6,0–6,5 |
| Clianthus | 6,0–7,5 |
| Clematis | 5,5–7,0 |
| Colchicum | 5,5–6,5 |
Čo zapisovať pri meraní
- Rastlina, fáza vývoja, médium a miesto odberu.
- Druh vzorky a metóda prípravy vrátane prípadného pomeru výluhu.
- pH, EC, jednotka a teplota alebo teplotná referencia.
- Kalibrácia, použitý prístroj a stav elektródy.
- Zálievka, hnojivo a ďalšie zásahy medzi meraniami.
Merajte opakovane rovnakým postupom a sledujte vývoj, nie iba izolované číslo. Nečakanú zmenu porovnajte s rozborom vody a média; samotná EC neukáže, ktorú živinu treba doplniť. Konkrétne cieľové hodnoty a recept zostavte podľa overenej metódy a pestovateľských podmienok.
Odborný kontext: metódy rozboru pôdy Penn State a rozbor vody, UMass Extension. Tieto zdroje sa týkajú merania a interpretácie; nepotvrdzujú historické tabuľky vyššie ako odporúčanie pre každý porast.


